background

Чи буде у світі хаос, якщо відмовить GPS?

07.04.2021 19:20

Якщо ви віддаєте перевагу залізниці, знайте, що без GPS на вокзальному табло не буде інформації про прибуття потягу.

Зателефонуйте в службу таксі і ви почуєте, як диспетчер намагається визначити місцеперебування своїх водіїв. Відкрийте додаток Uber і ... ви зрозуміли.

Без GPS екстреним службам доведеться тяжко: вони не зможуть визначити адресу абонента за місцем розташування телефону і не знайдуть найближчу карету швидкої допомоги або поліцейський патруль.

Бозна-що творилося б і в портах, адже щоб розвантажувати кораблі, кранам теж потрібен сигнал GPS.

Полиці в магазинах почнуть порожніти через зрив своєчасних продовольчих поставок. Без сировини зупиняться заводи.

Сільське господарство, будівництво, рибний промисел, геодезія - це лише деякі з галузей, які, згідно з доповіддю уряду Великої Британії, перший час зазнають збитків в 1 млрд доларів на день, якщо відмовить система GPS.

Якщо ж збій триватиме більше п'яти днів, нам треба буде починати хвилюватися про стійкість інших систем, зв'язок яких з GPS неочевидний звичайній людині, яка звикла розглядати цю систему тільки як засіб геолокації.

В основному так воно і є, але GPS - ще й служба точного часу.

Система GPS складається з 24 супутників, кожен з яких оснащений годинами, синхронізованими до часток секунди.

Коли ваш смартфон за допомогою GPS визначає ваше місце розташування на карті, він використовує сигнали з деяких цих супутників і робить розрахунки виходячи з того, коли був відправлений сигнал і де в той момент перебував супутник.

Неточність в годиннику супутника хоча б в одну тисячну частку секунди призведе до помилки у визначенні вашого місця розташування на 200-300 кілометрів.

Або візьмемо, наприклад, мобільні мережі: ваші дзвінки не зливаються з іншими завдяки системі мультиплекс - дані фіксуються за часом, кодуються, а потім розкодовуються в іншому кінці.

Збій в стотисячну частку секунди призведе до проблем в банківських транзакціях, на біржових торгах, в роботі електромереж, цифрового телебачення, хмарних сховищ.

Всі ці сфери безпосередньо залежать від синхронізації за часом різних геолокацій.

Якщо GPS вийде з ладу, як довго резервні системи будуть підтримувати всі ці функції? Відповідь не дуже обнадійлива: ніхто цього не знає.

Недарма GPS називають невидимою, але безцінною підтримкою. Оцінити її в доларах стало майже неможливо.